Микотоксикозы у свиней

Так сталось, що увага практикуючого ветлікаря свиноферми майже завжди направлена на запобігання поширення інфекційних хвороб свиней, дезінфекцію, вакцинацію чи то лікування. Про якість корму йдеться уже при зниженні продуктивності, засвоюваності корму, відтворювальної здатності тварин. За даними міжнародної організації продовольства (ФАО), якість кормів у 25 % випадків псують мікотоксини, які присутні в кормах. За даними С. Ретьман (Інститут захисту рослин УААН) в Україні також збільшилась кількість товарних партій пшениці та інших культур, уражених мікотоксинами. Досліджуючи зерно озимої пшениці з різних областей України, було виділено 21 вид і різновид грибів роду Fusarium. Найбільш поширеними були F.graminearum, F.culmorum, F.sambucinum Fuck. Тобто, товарне зерно не тільки втрачає категорію продовольчого, а є також непридатним для використання на корм тваринам.

На даний час відомо 400 видів мікотоксинів. З них достатньо вивчені і можуть бути визначені в лабораторних умовах лише 15. До найбільш поширених мікотоксинів, які вражають організм свині, можна віднести: зеараленон, дезоксиниваленол (ДОН), афлатоксин, охратоксин, Т2 токсин, ерготоксин, фумонізин.

Токсична дія різних видів мікотоксинів на свиней
Симптоми мікотоксикозів Паталогоанатомічний розтин Диференційна діагностика
Підвищена температура до 41,5°С, крововиливи, некроз печінки кахексія, судоми, парез, ерітема шкіри у паховій області, жовтяниця видимих слизових оболонок Набряк легень, запаленя
ш-к-т крововиливи у кишечник. Печінка бліда, крапчасті крововиливи у кірковому шарі нирок
Хв. Ауески, хв. Тешена, мікотоксикози
Ураження нирок, нефропатія, набряки, здуття живота в обл. поперека, анемія, діарея, нежиттєздатний приплід Асцит в черевній порожнині, застійні ділянки в селезінці, кісти, рубці або спайки між капсулою і кірковим шаром нирок Цирковірусна інфекція свиней, полісерозит (хв.Гласера)
Відмова від корму, втрата апетиту, рвота, імуносупресія, гіпогалактія, кволі поросята Характерних змін не відмічено Хв. Ауески
Набряк вульви, сосків, аборти, випадіння прямої кишки, матки, гіперплазія матки, атрофія яєчників, несправжня охота, у кнурів атрофія сім’яників, інфертильність, поганий апетит, виразки, синдром кривих ніг у поросят. Запалення матки, кишечника, шлунка. РРС, хв. Ауески, отруєння
Поганий аппетит, гангрени, агалактія, атрофія молочних залоз, аборти. м’язевий  тремор, слинотеча, запалення ш-к-т, втрата чутливості кінцівок, судоми. Застійна гіперемія  в паренхіматозних органах тонкого відділу кишечника. Некрози ділянок шкіри Аборти бруце-льозного або бактеріального характеру, РRRS лептоспіроз
Слинотеча, рвота, стоматит, виразки губ і прилягаючих до них ділянок шкіри та рила, дерматит, парез задніх кінцівок. Добре виражене трупне заклякання, судини брижейки кровонаповнені, крововиливи під легеневою плеврою, ендокардом, запалення дна шлунка і тонкого відділу кишечника, переповнення жовчного міхура Коліентеротоксимія (набрякова хвороба), сальмонельз

Для мікотоксикозів характерною рисою є добре виражена клінічна картина. Симптоми хвороб, а також патологоанатомічні зміни, які наведені у таблиці, є основою при постановці діагнозу. Провідні зарубіжні та вітчизняні науковців припускають, що лабораторні дослідження не завжди можуть виявити мікотоксини в кормах. Негативний результат досліджень аж ніяк не свідчить про відсутність токсинів.
Для встановлення заключного діагнозу на загальну токсичність кормів на одному із свинокомплексів Буковини відібрали комбікорм для біопроби (шкірний тест) на кроликах, яку проводила Чернівецька державна лабораторія ветеринарної медицини. Результат був негативний. Хоча клінічна картина була властива токсикозам: у поросят в цехах дорощування, відгодівлі відмічали некроз ділянок шкіри вух, хвоста, рила.

 Адже відомо, що під дією ерготоксину скорочується тонус судин, артерій, при цьому зменшується приток крові до кінцівок, вух, хвоста, рила. Внаслідок порушення трофіки тканин втрачається чутливість цих органів, розвивається гангрена та некроз.
У свиноматок виявили посиніння вух та кінцівок, аборти народження нежиттєздатного, мертвого приплоду. Даний комплекс симптомів дуже нагадував клінічну картину при репродуктивно-респіраторному синдромі (PRRS). Для заключного діагнозу було відправлено сироватку крові від свиней різних вікових груп та основного поголів’я (кнури, свиноматки) у лабораторію ІФА Триплекс, яка не виявила позитивних титрів. А отже господарство благополучне по PRRS.

В   подальшому у лактуючих свиноматок  виявили некроз хвоста, випадіння прямої кишки, масові ендометрити після опоросу. У холостих свиноматок – перегули, почервоніння  вульви та сосків вимені. Набряк вульви спостерігали у новонароджених свиноматок.  Враховуючи симптомокомплекс та лабораторні дослідження кормів на вміст мікотоксинів, яке провів Дніпропетровський аграрний інститут УААН(методом ІФА) був поставлений діагноз — мікотоксикоз, викликаний зеараленон токсикозом, ерготоксином, афлатоксином.

До мікотоксикозів найбільше чутливі тварини з високою енергією росту (період відгодівлі, дорощування), лактуючі  і глибокопороісні свиноматки. Наведена група тварин хворіє хронічною формою мікотоксикозу. А у поросят –відлученців мікотоксикози проходять у гострій формі – безсимптомно. Слід брати до уваги, що мікотоксикози знижують опірність організму до захворювань. Тому при аналізі симптомів та патолого анатомічного розтину можна помітити ускладнення інфекційними хворобами, наприклад сальмонельозом, колібактеріозом, актинобацилярною плевропневмонією, полісерозитом ін.
Лікування симптоматичне, якоїсь специфічної терапії не розроблено. Для видалення отрути із шлунка та кишечника дають послаблюючі, промивають шлунок, дають клізми. Для розслаблення м’язів підшкірно вводять 25 % розчин магнезії (2-3 рази). Для зв’язування отрути у кишечнику назначають 0,2 % розчин таніну. Але результат від терапії можна отримати лише при виключенні із раціону свиней ураженого зерна, з обов’язковим додаванням у комбікорм адсорбентів із вмістом гепатопротекторів.

Оставьте комментарий

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.